INFO: Haterie novozélandská
Přestože se haterie podobá plazům, je díky své odlišné stavbě kostry řazena odděleně. Mají třetí víčko, jenž pužívá pro ochranu oka otevřeného. Jako mnoho plazů i haterie mají třetí tzv. "týlní" oko na horní straně hlavy. Je viditelné u mláďat, avšak dospelým "oko" zakrývá kůže. Toto oko zaznamenává pouze intenzitu světla a barvu, avšak někteří vědci se domnívají že slouží i k regulaci tělesné teploty.
Někteří zoologové považují haterie za jediné přežívající členy skupiny plazů příbuzné ještěrům, hadům a dvouplazům. Na druhou stranu jsou haterie mnohem starší skupinou.
Na Zemi nyní žijí dva druhy haterií a jedním z nich je i haterie novozélandská.
Haterie novozélandská (Sphenodon punctatus)
Rozšíření tohoto tvora se odhaduje na 24 až 30 ostrůvků v Cookově průlivu a mezi Bay of Plenty a Bay of Islands západně od Nového Zélandu. Jedná se o útesové ostrovy s nízkou vegetací, které slouží jako hnízdiště mořských ptáků, V norách některých z nich, například buřnáka, nebo buřňákovce hledají haterie úkryt a žijí s nimi v symbióze. Některé haterie si však hrabou i vlastní nory a živý se vejci ptáků, bezobratlými živočichy a někdy i vlastnímy mláďaty.
Haterie se svojí stavbou těla podobají některým agamám. Dorůstají délky 65-75 cm, přičemž samec bývá obvykle větší a až dvakrát těžší než samice. Ocas má obnovitelný a regenerovatelný. Některé populace jsou zbarveny šedě, některé olivově nebo cihlově červeně s různě výrazným tečkováním.
Haterie jsou aktivní hlavně v noci při relativně nízkých teplotách 17-20°C. Dny tráví v norách, nebo sluněním u jejich ústí. Tito samotářští živočichové na svou kořist obvykle číhají. Aktivně neloví. Narozdíl od většiny plazů kořist nepolikají celou, ale rozkousávají ji.
Zdroj: Archiv Bioblogera